Pazartesi - Cuma 08:30 - 18:30

Pergola Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

11.10.2022

Pergola Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Pergola kelimesi, "çatı saçağı, balkon, sundurma" anlamına gelen Latince, pergula kelimesinden gelir. Tarihte, özellikle Roma döneminde, taş, tuğla ve ahşaptan yapılmış olan pergolalar, yapıların dış duvarlardan çıkıntı yaptığı ve bir yanından sütunun desteklendiği bahçelerde görülmektedir.

Günümüzde ise pergolalar genellikle bahçelerde ve dış mekanlarda kullanılır. Bağımsız veya bir yapıya bağlı olabilen, bahçenize güzellik katan ve bahçede geçirdiğiniz zamanın kalitesini artıran bir üründür. Çerçevesi istek ve ihtiyaca göre değişkenlik gösterir ve bahçenizin veya verandanızın belirli bir alanını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

Pergola, yaşam alanınızı genişletir ve dışarıda geçirebileceğiniz süreyi artırır. Bölgeye göre doğru bir şekilde tasarlanmış ve yönlendirilmiş bir pergola, hem sıcak günlerde yeterli miktarda gölge sağlar hem de yağmurlu günlerde bahçe keyfinizin kesilmesine engel olur.

Aradığınız tasarıma ve bölge büyüklüğüne bağlı olarak farklı pergola türleri vardır.

Bioklimatik Pergola teknolojinin katkılarıyla bahçe konforunuzu üst seviyeye taşır. Açılır kapanır tavan olarakta bilinen bu sistem, birçok paslanmaz panelin yardımıyla güneş ışığının açısını ayarlar ve bu ışıktan istediğiniz orantıda faydalanmanızı sağlar. Aynı zamanda değişen hava koşullarına karşı koruyucudur. Ortamın aydınlanması için LED ışıkları bulunduğundan, özellikle kış bahçelerinin, kafe, restoran ve benzeri iş merkezlerinin vazgeçilmezidir.

Standart Blockout Pergola ise su geçirmez yüzey malzemesi ve Elektrostatik Toz Boya ile sunduğu sınırsız renk seçenekleriyle bahçe severlerin tercih ettiği bir üründür. Dört mevsim kullanılabilen bu pergola uzun ömürlü bir kullanım sunmanın yanı sıra LED ışıkları, Yüksek Frekans ve uzaktan kumandalı sistemleriyle teknolojinin yüksek kalitesini bahçe ve dış mekanlara taşır.

Rolling Roof Pergola, tamamı alüminyumdan oluşan ve paslanmayan yapısı olan üst seviye teknolojik bir üründür. Her mekan için uygun olan bu pergola, katlanma ve toplanma hareketini aynı anda sürdürür ve gün ışığından istenilen miktarda faydalanmasını sağlar. Aynı zamanda uzun ömürlü bir yapısı vardır.

Sürekli değişen hava koşullarına ve açık havadaki böcek ve benzeri haşerata maruz kalan pergolanın bakımı da birçok kişinin merak konusudur. Pergola çeşitlerinin birçoğu paslanmaz alüminyum yapısına sahip olduğundan ve özel boya kullanıldığından çürümeye dayanıklıdır. Sürekli boya yenileme ve bakım gerektirmez.

map-pin-point
Aylar Tente Logo